
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 250 mW |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 175 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 80 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Quiescent Current | 1 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 2234
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14986
Ext.Price$0.14986
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14986 | $0.14986 |
| 10 | $0.13523 | $1.35230 |
| 50 | $0.12202 | $6.10100 |
| 100 | $0.10977 | $10.97700 |
| 500 | $0.09875 | $49.37500 |
| 1000 | $0.09343 | $93.43000 |
| 3000 | $0.08840 | $265.20000 |
| 5000 | $0.08408 | $420.40000 |
